Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Geziye Davet

Benimle birlikte bir geziye gelir misin? Nerelere gideceğimizi, kimleri göreceğimizi söylemeyeceğim, adım adım öğreneceksin yolculuğun duraklarını. Eminim böylesi daha keyifli olacak. Yalnızca ikimiz olacağız gezi boyunca, yolculuk ne kadar sürecek dersen, bunu tam bilmiyorum ama bu konuda asıl kararı ikimiz birlikte vereceğiz.

Nasıl başlıyoruz? Önce gözlerini kapatman gerek. Evet, işte öyle!…. Şimdi de elini ver bana, tamam, artık yürüyebiliriz. Birazdan gözlerini açmana izin vereceğim, merak etme. Ama önce biraz hızlanalım, hatta koşmaya başlayalım. Temiz havayı hissediyor musun? İlk durağımız olan ağaçlıklı bölge uzaktan göründü. Fazla yorulmadın değil mi? İşte geldik, gözlerini açabilirsin artık. Biraz yorulduk ama dinlenmeye zaman yok, önümüzdeki geniş gövdeli, büyük ağaca tırmanıyoruz şimdi. Haydi hızlan, yıllardır ağaçların tepelerinde yaşayan Baron, tepede bizi bekliyor. Hiç toprağa inmediği için onu ancak bu şekilde ziyaret edebilirdik. Gördüğün gibi geldiğimize çok sevindi, bize çay ikram ediyor. Ne yazık ki burada uzun süre kalamıyoruz, başka yerlere de uğramamız gerek. Baronla vedalaşıyoruz, ama aşağıya inmiyoruz. Yolculuğun devamı için havalanmamız gerekiyor, ver elini. Birbirine dolaşan dalların üzerinde koşarken yükselmeye başlıyoruz.

Yer altımızda küçülürken havada süzülüyoruz birlikte, nefeslerimiz sıklaşıyor, bana gülümsüyorsun. Bu duyguyu daha önce hiç yaşamadığına eminim. İşte Martı Jonathan karşıdan göründü! Geleceğimizi biliyordu, bizim için güzel bir tur planlamış, peşinden uçmamızı söylüyor. Bize yuvasını gösteriyor, arkadaşlarını tanıştırıyor, denizin en geniş göründüğü kayalıkları gezdiriyor. Çepeçevre gökyüzü, göz alabildiğine deniz, insan kendini ufacık hissediyor burada. Jonathan’dan izin istiyoruz, bana bir sonraki durağımızın yerini tarif ediyor. El ele uçmaya devam ediyoruz.

Okyanusun üzerinde olduğumuzu anladın değil mi? Konacağımız gemi de uzaktan göründü, elbet sen de tanıyorsun o balina gemisini. Yaklaştıkça insanlar da seçilir oldu, bizi fark ettiler, el sallıyorlar. Kaptan Ahab bizi karşılıyor, her zamanki sert, buyurgan, ama sevecen tavrıyla. Tayfalar bize rom getiriyorlar, sonra birlikte şarkı söylüyoruz. Burada da fazla kalamıyoruz, yolumuz uzun. Elini yakalıyorum, tekrar havalanıyoruz.

Gökyüzünde bir yaban kazları sürüsü var, bu kez onlar bize kılavuzluk yapıyor. Yükseldikçe yükseliyoruz, yerküre uzaklarda küçücük kalıyor. Yoruluyoruz, nefes nefese kalmışız, ama B-612 adlı asteroide ulaşıyoruz. Bizi görünce Küçük Prens yanardağını süpürmeyi bırakıyor, bize “nerde kaldınız?” diyor. Sonra çiçeğiyle, koyunuyla filan tanışıyoruz. Günbatımını da birlikte izlemeyi teklif ediyor ama, o işi başka sefere bırakmak zorundayız. Biraz da olsa dinlenmiş olarak yine yola düşüyoruz.

Geldiğimiz yoldan dönüyoruz, bu yüzden dönüşümüz daha kolay oluyor. Yeryüzü gittikçe yaklaşıyor altımızda, önce mavi bir bilye iken sonra rengarenk bir topa dönüşüyor. Bu kez durağımızı ben buluyorum, Güney Amerika sağımızda, denizin üstünde dolanmaya başlıyoruz, sonunda aradığım adayı görüyorum. Hızla iniyoruz Yeni Atlantis’e. Geleceğimizden haberdar değiller, ama burada ideal bir düzen kurulmuş, bu yüzden bizim gelişimizi de garipsemiyorlar. Hemen sistemin içinde bize de bir rol veriyorlar, toplumun bir parçası oluveriyoruz.

Bir süre burada kalmayı öneriyorum sana, çünkü buradan sonrası için bir planım yok şimdilik. Fakat gidilecek, görülecek birçok yer var, bundan eminim. Zaten yaşam diye adlandırdığın süreç, bir duraktan ötekine, sonra o duraktan bir başkasına süregiden bir yolculuk değil mi?

Caner Fidaner

27/06/2010 - Posted by | Ellilikler-1: Hüzün | , , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: