Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Gamze

Gamze nedir biliyor musun? Hayır, hayır, sözlüğe bakma, gözlerini kapat ve düşün, daha doğrusu hayal et, neler görüyorsun?

Gamze bir vahadır. Uzaktan göründüğü anda, susuzluktan kavrulanları yeniden yaşama döndüren bir kaynaktır, güneşten kurumuş bedenlere serinlik vaat eder. Ona güvenebilirsin, suyu tükenmez, gölgesi bitmez. Gölgesinde bir kez oturan, suyundan bir kez içen, onu bir kez gören, bir kez yaşayan, artık hiç unutmayacaktır.

Gamze bir çiçektir, az bulunur, seyrek açar, her yaprağı farklı renktedir, her daim üzerinde bir kelebek bulunur, daha doğrusu bir kelebek uçmadan bir başkası konar bir yerlerine. Rüzgarda hafif hafif bir o yana, bir bu yana salınır ve etrafa tarif edilmez bir koku saçar. Tohumu bulunmayan, çelikle üremeyen, aşı tutmayan bir çiçektir o.

Gamze bir değerli taştır. Ta derinlerdeki yer tabakalarından gelmiştir, ama adresini kimse bilmez. Rengi bir bakarsın yeşildir, bir bakarsın sarı olur, gün doğarken değişir, turuncuya döner. Eline almaya bile kıyamazsın, dokunduğunda rengi uçacakmış gibi gelir insana.

Gamze minik bir kedi yavrusudur. Gözleri yeni açılmıştır, nasıl bir dünyada olduğunun farkında değildir. Sana yumuk gözleriyle bakar, mırıl mırıl mırıldanır, sana bir ninni söylüyor sanırsın . O seni tanımayacaktır aslında, ama vereceğin sütü de reddetmeyecek, üstelik sütü bitirdikten sonra parmaklarınla oynayacak, ellerini yalayacaktır.

Gamze, eski çağlarda Balkanlarda kullanılmış bir kutsal kadehtir. Parıl parıl parlar, ama ışığın geldiği yöne göre rengi değiştiğinden altın mı, gümüş mü, fark edemezsin. Üzerinde bir takım kabartmalar vardır, ama resim mi, işaret mi, süsleme mi, resimse neyi gösteriyor, işaretse ne ifade ediyor, süslemeyse hangi döneme ait, anlayamazsın. İçinde şarap varmış gibi gelir insana, ama tadına bakamadığın için emin olamazsın.

Gamze minik bir şarkıdır, kısa ezgisi kolayca akılda kalan, çın çın çınlayan çocuk seslerine uygun, çeşmelerden şırıl şırıl akan suyu duyumsatan bir şarkı. Çocukların hiç müzik aleti olmadan, bir arada söyleyebildikleri, defalarca dinlediği halde insana sıkıcı gelmeyen bir ses cümlesidir. Her dilde yazılmış sözleri vardır, dünyanın herhangi bir yerinde, ilk kez dinliyor olsalar bile ilkokul çocuklarına tanıdık gelecektir.

Gamze bir rüyadır, bir zamanlar gördüğün, içinde nelerin geçtiğini unuttuğun, ama seni ferahlatmış, ertesi günü keyifli geçirmeni sağlamış bir rüya. Onu tekrar görmek istersin, ama bunun nasıl olacağını bilemezsin. Yine de bir gün, gecelerden bir gece, senin onu hiç beklemediğin bir gece tekrar uykunu süsleyecektir o rüya, bunu hissedersin.

Gamze bir kuş sesidir, yatak odanın hemen dışına yuva yapmış kuşun sesi. Sabahları uykudan o sesle uyanırsın. Aslında o kuş sana ait olmadığı gibi, her sabah da senin için ötüyor değildir, hatta onu hiç görmemişsindir. Belki kuş senin farkında değildir, ama o kuşla aranızda bir yakınlık olduğunu düşünmek hoşuna gider.

“Gamze bunların hepsidir, hepsinin bir araya gelmiş halidir” diyerek bu yazıyı bitirebilirim, ama bir açıklama yapmazsam haksızlık olacak. Evet, belki sen de fark ettin, benim anlattığım herhangi bir gamze değil, ben senin yüzünü süsleyenlerden söz ediyorum.

Caner Fidaner, 2004

Reklamlar

29/06/2010 - Posted by | Ellilikler-2: Hayret |

2 Yorum »

  1. Bu hikayeyi eşime anlatıcam ama aramızda sır olarak kalsın…

    Yorum tarafından aydin | 25/06/2014 | Cevapla

    • Elbette… Zaten bu yazı, “kendinden esrarlı” bir metin. 😉

      Yorum tarafından canerfidaner | 26/06/2014 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: