Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Hayvanat Bahçesinden Çıkmak

ZooKapitalizmin en büyük ideolojik başarısı, kendisinden başka alternatif olmadığına insanları inandırıp zihinlerin alternatif çözümler aramasının önünü kesmektir. Böylece halk, çıkış kapısını aramadan bir hayvanat bahçesinin yollarında dolanıp duran çocuklara dönüşür. İnsanlar dünyanın bütün faunasını kafeslerde gördükleri hayvanlardan ibaret sanırlar ve kaderlerine razı olurlar.

Birçok kişi bahçe kapısını arayıp bulmayı ve onu açmaya çalışmayı veya duvarlara erişip onları aşmaya ya da yıkmaya uğraşmayı ya olnakasız sanır ya da böyle çabaları gereksiz riskler gibi algılamaya başlar.

Hiçbir insan tek başına bu durumdan kurtulamaz. Çünkü ortadaki problemin çözümü için tek kişinin bilgi ve becerisinin yetmeyeceği kadar karışık bir mekanizma gerekir. Çözüm, farklı bakış açılarına ve değişik uzmanlıkların birbirini tamamlayacak şekilde işbirliği yapmasına ihtiyaç duyar.

Öte yandan hayvanat bahçesinin bakımını, korunmasını, sürdürümünü sağlamak için çalışan kişilerin bu sistemi kurmuş kişiler olmadığını, yani yeni bir sistem kuracak kapasiteye sahip olmadıklarını unutmamak gerek. Onların çoğu sadece mevcut mekanizmanın içine doğmuş kişilerdir ve başka bir seçenek olabileceğini onlar da hiç düşünmezler. Bu sistem koruyucularının en azından bir kısmının, cisimlendirilmiş (mücessem) biçimde ortaya çıkacak muhtemel bir seçeneğe destek vermeleri pekâlâ mümkündür.

Hatta mevcut olandan başka seçenek olmadığını en büyük heyecanla savunanlarla diyalogu sürdürmek çok önemlidir; çünkü belli ki durumun değişmez gibi görünmesinden en çok rahatsızlık duyanlar da onlardır, gerçekçi bir değişme ihtimali ortaya çıktığında da en çok onların bu ihtimale sahip çıkması şaşırtıcı olmayacaktır.

O halde birinci adım içinde bulunduğumuz hayvanat bahçesinin dünyanın tümü olmadığı gerçeğini kabul etmek ve daha geniş, daha çeşitli bir dünya fikrini, onu çılgınlık sayanlara karşı savunmak olacaktır.

İkinci adım ise başlangıçta her biri ne kadar saçma gelirse gelsin farklı dışarı çıkma yollarını araştırmak ve bu işi hem kuramsal hem kılgısal düzlemde sürdürmek diye tanımlanabilir. Bu ikinci adım tek tek bireyler olarak yürütülemez, ancak ve ancak bir örgütün ya da örgütlerin çatısı altında gerçekleşebilir. Egemenler bunu hissettikleri içindir ki halkın örgütlenmesini kendi cehennemleri olarak görürler.

Üçüncü adım, bir küçük kapıdan ya da duvarda açılacak bir gedikten dışarı sızmak olacaktır.

Syriza sanki ikinci adımdan üçüncüye doğru gidiyor gibi görünüyor. Hayvanat bahçesinin dışında neler olup bittiğini onlardan öğreneceğiz.

26 Ocak 2015

Caner Fidaner

Syriza sanki ikinci adımdan üçüncüye doğru gidiyor gibi görünüyor.

.

Caner Fidaner

Reklamlar

26/01/2015 - Posted by | Güncel | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: