Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Haşerat İtlaf Teşkilatı, No.1

posta-kutuları

KIYMETLİ ………………………….. APARTIMANI SAKİNLERİ

Olumsuz örnek oluşturacak davranışlar

Haşarattan nefretmi ediyorsunuz? Sizi taciz veya tehditmi ettiler? Onlardan intikam almakmı istiyorsunuz? İşte biz bunun için varız. Dayirenizin posta kutusuna attığımız bu buroşürü (No.1) Haşerat İtlaf Teşkilatı olarak bizzat sizin için hazırladık. Modern şehir hayatının mecburi mekânı apartmanların şüphesiz en büyük derdi nedir? sinek, böcek, örümcek ve diğer bütün haşareler değilmi? Bunlar sizi nefret ettiriyor iğrendiriyorsa işte bizden size emsalsiz bir hizmet.

Böyle bir sürü şirket var, sizin üstünlüğünüz nedir ki onları deyilde sizi çağıralım diyeceksiniz?

İzah edelim müsadenizle. Öteki firmaların bütün hizmetleri imha ve temizlemeden ibaret. Halbuki biz müşterimizin haşarelerden ne kadar nefret ettiğini biliyor, velinimetimiz müşterilerimizin nefretini tatmin etme noktasında hizmet ediyoruz.

Bizi tuttuğunuz taktirde şunları yapıyoruz:

1- Tulum, eldiven, maske gibi teçhizatı ile tam tekmil elemanlarımız, ellerinde patenti şirketimize ait cihazlarla geliyorlar. HİT-1 isimli bu modern aletlerin görünüşü elektrik süpürgesine benzer fakat işleri haşare toplamaktır. Elemanlarımız bu cihazlarla evinizin her santimini elden geçirerek uçan kaçan bütün böcekleri torbalarda toplarlar ve fakat katiyen öldürmezler. Esasen bu cihazların maksadı haşareleri canlı canlı toplamak ve zamanı gelmeden ölmelerine izin vermemektir.

2-) Bilahare salonunuzun ortasına HİT KAZANI dediğimiz çok büyük bir tencereye benzeyen kabımızı koyarız ve torbalardaki kanatlı kanatsız böcekleri onun içine boca ederiz. Kabın üstüne de incecik bir ağ gereriz ki hiçbiri uçarak veya yürüyerek dışarı kaçamasın. Bu sırada kazanın içinden vızzzz bızzz gibi sesler gelmiye başlar, böcekler birbirlerinin üstünden altından hareket eden siyah bir kitle halindedir ve oradan kurtulmaya çalışırlar. Tabi kurtulamazlar.

Bu manzarayı seyretmesi için müşterimizi (sizi yani) HİT kazanının önüne, bir sandalyeye oturturuz. Çoğu kara renkte sinek böcek karınca çıyan tespih böceği vesaire ile dolu olup bir kaynaşma halindeki kalabalık yığın, umutsuz bir çaba içindedir. Hepsi de ötekileri ezip kendine çıkış yolu aramaktadır fakat kurtulmaları imkansızdır. Seyrettiği o hengame müşterinin içindeki nefreti söndürmenin birinci etapıdır.

3- Sonra HİT kazanından çıkan bir boruyu büyük, şeffaf bir kutuya bağlarız (Patent ismi: HİT kutusu). En aculları başta olmak üzere böcek taifesinin tümü de bu kutuya geçmeyi başarır fakat elemanlarımız onları tek tek yakalar ve müşterimizin (bu müşteri siz oluyorsunuz) yakın takibinde kanatlarını ve bacaklarını teker teker koparır. Ve haşareleri canlı canlı ve fakat kanatsız ve bacaksız bir gövde olarak tekrar şeffaf kutuya atar. Böylece böceklerin telâşı artmakla birlikte yapabileekleri birşey yoktur ve kendileri için sonun yaklaştığınıda anlarlar. Onlara duyduğu nefret ne kadar yüksekse seyirci için bu sahne o kadar zevk vericidir.

Müşterilerimizin bir kısmı bu etapta yeter artık işkence etmeyin öldürün hepsini bitsin derler, dediklerini yaparız.

Bir kısmıda dili tutulmuş gibi veyahut sanki kendisi orada değilmiş de olanları bir sinema perdesi veyahut televizyon veya bilgisayar ekranından seyrediyormuş gibi bakakalırlar ve hiç ses çıkarmadan elemanlarımızın yaptıklarını izlerler. Ta ki haşarelerin hepsinin kanatları ve bacakları koparılana kadar.

Bir üçüncü çeşit müşteri vardır ki seyir sırasında gözleri büyümüştür, bakışları parlamıştır, nefesleri sıklaşmıştır, taraftarı oldukları futbol takımının maçındaymış gibi elemanlarımızı alkışlar teşci ederler, bu etap bitinceye kadar zevkten zevke girerler.

Müşterilerimizin hangisinin hangi gruba gireceğini önceden tespit etmek mümkün olmamaktadır. Evvelemirde çok kızgın davrananlardan kanat bacak koparmaya şiddetle itiraz edenler olduğu gibi baştan pek munis görünenlerden elemanlara alkış tutanlar ve daha kopar daha kopar onuda kopar heyooo diye bağıranlar da olmaktadır.

4)- Harekâtımızın son etapına “nihai çözüm” diyoruz. Bunun için şeffaf kaptaki böceklerin orasını burasını koparma işi tamamlanınca, içeriye, bu iş için hususi olarak şirketimiz tarafından geliştirilmiş olan Zyklon-B isimli gaz yavaşşş yavaşşş verilmekte ve böylece haşerat terki diyar ettirilmektedir. Müşterilerimizin pek çoğu bu etapı heyecanla seyretme arzusunda olmakta ve siyah yığındaki son kıpırdanmalar bitene kadar gözünü HİT kutusundan ayırmamakta, hepsinin işi tamam diye emin olduklarında ise derin bir nefes alarak memnuniyet dolu bakışlarını elemanlarımıza yöneltmektedirler. Ve “Bitti mi?” diye sormaktadırlar.

Ticari ahlâkımız sebebiyle şunu izah etmemiz lazım: “Nihai çözüm” ifadesi sembolik olup yaşadığınız mekana şuradan veya buradan yeniden gelmiş ve üremiş haşareler için bir vakit sonra (mesela birkaç ay) yeni bir itlaf harekâtı icabetmektedir.

Dayirenizde böyle bir harekât talep ettiğiniz taktirde bizi arayın, gelip size tanıtım vidyo filmimizi gösterelim. Beyenirseniz anlaşma yaparız. Sizi temin ederiz ki ücretimiz sadece, alacağınız keyfin bedeli kadardır, daha fazla değil. Adresimiz ve Telefon aşağıdadır.

RİCA: Bu buroşürü atmayıp haşarelerden nefret eden bir arkadaşınıza verirseniz hem ona hem bize iyilik etmiş olursunuz. Fakat elinizdeki kâğıdı böceklerin görüp okuyabileceği bir yere koymamanızı hassaten rica ediyoruz. Ve sizin de bir haşare olmadığınızı veya bir sabah kalktığınızda kendinizi bir böcek olarak görmeyeceğinizi ümit ediyoruz.

.

Caner Fidaner

Reklamlar

27/06/2015 - Posted by | Öyküler | , ,

4 Yorum »

 1. Caner bu neee??

  Yorum tarafından Güneş | 29/06/2015 | Cevapla

 2. Sahici değiiiil, bir hikaye sadece. 🙂 Güneşçim, öykünün şifresini çözmek için Zyrkon-B’nin nerede kullanıldığına google’dan bakabilirsin. Bu kıyağımı da unutma! 🙂
  Caner

  Yorum tarafından canerfidaner | 29/06/2015 | Cevapla

 3. kafkaya selam olsun.. elinize dilinize sağlık.

  Yorum tarafından Cemile Özçam Yalabık | 01/09/2015 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: