Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Beş Kuruşluk Ayran Bedeli

demiryolu-kulubesi-S(1) Arzuhâl:

Devlet Demir Yolları Umum Müdürlüğü Âli Makamına, Ankara

Hk: Beş kuruşluk ayran bedeli

Ankara tüccarlarından Şeref Hüsnü Ayvacı, yani beyim, işi sebebiyle …/…/938 tarihinde tirenle Şark’a gidiyorken ben de ona refakat ediyordum. …. istasyonunda durduğumuz sırada elinde testi ile “temiz ayran” diye bağırarak peronda koşturan bir çocuk peydah oldu. Şeref Bey çocuğun açık pencereden uzattığı bardağı alarak iki bardak ayran içti ve çocuğa on kuruş verdiği halde her nedense yanında bozukluk bulundurmayan çocuk para üstü olarak beş kuruş veremediğinden beyim kendi on kuruşunu geri istedi ve onu aldıktan hemen sonra, o sırada hareket saati gelen katar yürümiye başladı. Bu sebepten Şeref Bey çocuğun parasını verememiş ve iki bardak ayranı bilâbedel içmiş oldu.

Olup biteni o lâhza tam idrak edemediysem de bilâhare o yavrunun hakkını verememiş olduğumuz için ziyadesiyle müteessir oldum.

Şeref Beyin Şark vilayetlerindeki temasları tamamlanıp da Samanpazarı semtindeki evimize dönmemizi takiben hadiseyi bitişiğimizde oturan valideme anlattım. O da müteessir oldu ve kul hakkı yemenin ne kadar büyük cezası olduğunu anlattı. Dediğine göre o beş kuruş ruz-i mahşerde ateşten bir top olup sadece beyimin değil, orada olduğum halde aksülâmel göstermediğim için benim de alnıma yapışacakmış. Validem bu hususta ne yapmak lâzım geldiğini itimat ettiği bir hocayla istişare etti ve muhakkak o beş kuruşun çocuğa verilmesinin icap ettiği, bir başka çocuğa veyahut fakire misliyle verilecek para ile hesabın kapanmayacağı cevabını aldı.

Bunun üzerine beyime endişemi anlattım, o da bu mes’eleyi devlet-i âlimizin şefkatli ellerine teslim etmenin münasip olacağını beyan ederek demir yolları umum müdürlüğü âli makamına bir arzıhâl ile müracaat etmemi tavsiye etti ve anlattıklarımı kâğıda dökmesi için kâtibini, daktilo makinesi ile birlikte eve gönderdi.

Neticeten, âli makamınızdan istirhamım şudur ki;

Evvelemirde mumâileyhin bulunması,

Saniyen, arzıhâlimin arkasına iliştirdiğim zarfın içindeki beş kuruşun kendisine verilmesi.

Hörmetlerimle. Müyesser Ayvacı

.

(2) Rapor:

Beş Kuruşluk Ayran Bedeli Hk. Rapor

Kimden : …. İstasyon Şefliğinden

Kime : Silsile-i meratibe ile Umum Müdürlüğe

Evveliyatı : Müyesser Ayvacı tarafından makama arz edilen ….-….-1938 tarihli arzuhâl için ‘lüzûm eden her ne ise yapılsın’ talimatıyla bölge müdürlüğüne gönderilen yazı aynı talimatla vilayet isale müdürlüğüne ve oradan da İstasyon Şefliğimize intikal ettirilmiş olup tetkikatın neticesi raporumuzda izah edlmiştir.

Tetkikat : Katarların duraklama vakitlerinde istasyona gelerek satış yapan eşhasa ayrancı çocuk sorulmuş, Hasan isimli çocuğun …. köyünden olduğu ve birkaç aydır ortalarda görünmediği istihbar edilmiştir.

Bunun üzerine aynı köyden olup trene binmek veyahut yolculara satış yapmak üzere istasyonumuza gelen köylülerin ifadelerine baş vurulmuştur. Öğrenildiğine göre Hasan (soy ismi meçhul) birkaç ay önce bir gün istasyondan köyüne yaya olarak dönerken bastıran karın altında kalarak elim bir şekilde vefat etmiş olup durum telefon ile aranan candarma komutanı tarafından da teyit edilmiştir.

Netice : Bulunarak kendisine alacağı olan beş kuruşun verilmesi emir edilmiş olan …. köyünden Hasan (soy ismi meçhul) terk-i diyar etmiş olduğundan para (5 krş.) bu yazıya merbuten iade edilmiştir.

Arz ederim. Hüseyin Çitil, Şef

.

(3) Cevabî Resmi Yazı:

Kimden : Devlet Demir Yolları Umum Müdürlüğü, Muhaberat Dairesi

Kime : Müyesser Ayvacı, Samanpazarı – Ankara

İlgi : ….-….-1938 tarihli arzuhâle cevabtır

Arzuhâlinizde ismi geçen şahsın …. köyünden Hasan (soy ismi meçhul) olduğu tespit edilmiş olup kendisinin başka bir diyâra taşındığı istihbar edilmiş ancak nerede ikâmet ettiği öğrenilemediğinden şahsın alacağı olan para (5 krş.) bu yazıya merbuten tarafınıza iade edilmiştir.

Malûmatınızı rica ederim. Bahtiyar Şahingil, Daire Bşk.

.

Caner Fidaner

Reklamlar

19/07/2015 - Posted by | Çok kısa öyküler | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: