Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Bahçemizde Üç Ağaç

UcAgacKasabayı dolaşmaya çıkıyorduk. Resepsiyondaki güleryüzlü delikanlı oda anahtarını alırken “Dileğiniz” başlıklı küçük kağıtlar uzattı, üçümüze birer tane. Ardından “Tam gününde geldiniz buraya; duydunuz mu bilmem, yarın bizim bayramımız, dilek bayramı” dedi, “Üzerine arzu etiğiniz bir şeyin resmini çizip bu kağıdı gece yatarken yastığınızın altına koyacaksınız. Sabah kağıdı bulamazsanız dileğiniz yerine gelecek demektir. Sabah taksiyle gelirken çarşının devamındaki parkı gördünüz herhalde. Bu geleneğin hikâyesini orada okuyabilirsiniz.” Teşekkür edip kapıya yöneldik. Oğlum her zamanki gibi koşup döner kapıya girdi, karım hemen arkasından seğirtti.

Az sonra iki yana dükkanların dizildiği çarşı caddesini oyalanmadan geçip küçük meydanın öte yanına, yeşilliklerin başladığı yere gelmiştik. Girişteki büyük tabelada DESPOTUN PARKI yazıyordu. Göründüğü kadarıyla ağaçlarla, çiçek tarhlarıyla dolu geniş bir alandı burası. Uzaktan fıskiyeli bir havuz görünüyordu. Parka girdik, hangi patikadan gidelim diye bakınırken yandaki pano dikkatimizi çekti, üzerinde bu bayramla ilgili bir şeyler yazıyordu. Oğlumla karıma “Siz önden yürümeye devam edin,” işareti yaptıktan sonra ben panoyu okumaya başladım.

DİLEK BAYRAMI NASIL BAŞLADI?

BİR ZAMANLAR KASABAMIZA BİR ÇETE HAKİM OLMUŞTU. ÇETENİN LİDERİ OLAN DESPOT BİR YANDAN HALKTAN ÇALDIKLARINI ADAMLARIYLA PAYLAŞIYOR, BİR YANDAN DA HALKI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜP KAVGA ETTİRİYOR, KENDİSİNE KARŞI GELENLERİ HAPSE ATIYORDU.

PARASIYLA BİRLİKTE KENDİSİNİ SEVMEYENLERİN DE YILDAN YILA ARTTIĞINI GÖREN DESPOT KORKMAYA BAŞLADI. HEM ÖFKELENEN HALKIN BİR GÜN AYAKLANACAĞINDAN ENDİŞE EDİYOR, HEM DE EN YAKINLARININ BİLE İHANETİNDEN ŞÜPHELENİYORDU. GÜN GELDİ, TOPLANTILARA GİDEMEZ, SOKAKLARA ÇIKAMAZ OLDU. SONUNDA BÜYÜK BİR SARAY YAPTIRIP KENDİSİNİ ONUN İÇİNE HAPSETTİ.

HALK BAŞINDAKİ BU DERTTEN NASIL KURTULACAĞINI BİLEMİYORDU. HER SOKAĞI POLİSLERİN TUTTUĞU GÜNLERDEN BİRİNDE BİR MUCİZE OLDU. GÜN BATIMI SIRASINDA GÖKTEN, ÜZERLERİNDE “DİLEĞİNİ ÇİZ, YATARKEN YASTIĞININ ALTINA KOY” DİYE YAZAN KÜÇÜK KAĞITLAR YAĞDI. DESPOT ANINDA BU KAĞITLARIN KULLANILMASINI YASAKLAYAN BİR KANUN ÇIKARDIYSA DA İNSANLAR ŞANSLARINI DENEMEK İSTEDİLER VE KAĞITLARI SAKLADILAR. O GECE HERKES KEYİFLİ DÜŞLER GÖRDÜ.

SABAH GÜNEŞ DOĞARKEN DİLEK KAĞITLARI YASTIKLARIN ALTINDAN ÇIKIP HAVALANDILAR, AÇIK BULDUKLARI PENCERELERDEN KAÇIP SARAYA DOĞRU UÇTULAR. HER YANDAN GELEN DİLEK KÂĞITLARI SARAYIN GÖĞÜNÜ KAPLAYAN KARA BİR BULUT OLDU. ŞİMŞEKLER ÇAKTI, KARA BULUT ŞİDDETLİ BİR YAĞMURA DÖNÜŞTÜ. MEYDANDA TOPLANANLAR, DAMLALAR ÜZERİNE DÜŞTÜKÇE SARAYIN SICAKTA KALMIŞ DONDURMA GİBİ ERİDİĞİNİ GÖRDÜLER.

GÜNEŞ TEPEYE VARDIĞINDA SARAYDAN İZ KALMAMIŞTI, ONUN YERİNİ ŞU ANDA İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ PARK ALMIŞTI. BİRKAÇ SAAT İÇİNDE BU YEŞİLLİKLİ ALAN ÇİÇEKLER, AĞAÇLAR, BANKLAR, OYUNCAKLAR, YİYECEK İÇECEK SEPETLERİYLE DOLDU.

GÜNEŞ BATARKEN KASABA AHALİSİ ÇOLUK ÇOCUK PARKTAYDI. HERKES DİLEK KAĞIDINA ÇİZDİĞİ ŞEYİ ARIYOR VE BİR KÖŞEDE BULUYORDU. ETRAFA BAKILDIĞINDA İNSANLARIN EN ÇOK AĞAÇ VE ÇİÇEK DİLEDİĞİ ANLAŞILIYORDU.

DESPOTU VE ÇETESİNİ O GÜNDEN SONRA GÖREN OLMADI. FAKAT YILDA BİR GECE DİLEKLERİN ÇİZİLDİĞİ KAĞITLARIN YASTIĞIN ALTINA KONMASI GELENEĞİ DEVAM EDİYOR.

Bizimkileri parkın içinde bir bankta otururken buldum, hikâyeyi anlattım. Biz de şansımızı denemeye karar verdik. O gece dileklerimizi çizip kâğıtlarımızı yastıklarımızın altına koyduk. Birbirimize ne çizdiğimizi sormadık elbette. Gezimizi bitirip eve döndüğümüzde, bahçemizde üç yeni ağaç vardı. Çok sevindik. Evet, o üç ağaçtan birisini ben çizmiştim. Evet.

.

Caner Fidaner

31/10/2015 - Posted by | Çok kısa öyküler |

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: