Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Buzul Çağı’nın Yarışması

dergiler

Eski edebiyat dergilerini karıştırıyordum. Buzul Çağı adlı derginin yıllar önce basılmış bir mart sayısında (No: 15) şu duyuru dikkatimi çekti: 

.

Değerli okurlarımız,

Türkiye’nin ilk “öykü değerlendirme” yarışmasını biz açıyoruz. Ödülümüz de var, kazananı dergimize bir yıl abone yapacağız. Sizden istediğimiz, aşağıdaki çok kısa öyküyü okuyup onun hakkında bir sayfayı aşmayan bir değerlendirme yazısı hazırlamanız ve bize göndermeniz. Ürünlerinizin bu ayın sonuna kadar elimize geçmesi gerekiyor. Üç kişiden oluşan jürimiz (Fazilet Makastar, Hüseyin Sarıoğlu ve Rasim Gözütok) en beğendiği yazıyı seçecek. Sonucu mayıs sayımızda açıklayacağız. Kolay gelsin.

Rasim Gözütok, Editör

Hakkında değerlendirme yazısı yazılacak öykü:

.

HASTA ÇOCUK HAVVA

AZ SONRA, ANNEM, BABAM, DOKTOR GELDİLER. BEN DE KAPI ARALIĞINDAN BAKTIM. DOKTOR, HAVVA’NIN KOLUNA İĞNE YAPTI. HAVVA BAĞIRMADI. ÜÇÜ DE DURUP BEKLEDİLER. BABAM ÇENESİNDEKİ SİVİLCEYLE OYNUYORDU.

SONRA ANNEM BABAMIN YÜZÜNE BAKTI. BABAM EĞİLİP DOKTORUN KULAĞINA BİR ŞEY SÖYLEDİ. DOKTOR BAŞINI SALLADI. SONRA HAVVA’NIN GÖZLERİ AÇILDI. ANNEM HAVVA’NIN YANINA GİTTİ, YATAĞINA DİZ ÇÖKTÜ. “KIZIM HAVVA İYİ MİSİN EVLADIM?” DEDİ. “BAK İYİLEŞTİN ARTIK. CANIN BİR ŞEY İSTİYOR MU? NE PİŞİREYİM SANA?” HAVVA BAŞTAN BİR ŞEY DEMEDİ. SONRA GÖZLERİNİ İRİ İRİ AÇTI: “BAKLAVA”, DEDİ. SONRA DA İYİLEŞTİ.

.

Buzul Çağı’nın mayıs sayısında (No: 17) şöyle bir açıklama buldum:

.

Değerli okurlarımız,

Öykü değerlendirme yarışmamıza çok sayıda yazı geldi, ilgilenen herkese teşekkür ediyoruz. Jürinin titiz değerlendirmesi sonucunda yazısı ipi göğüsleyen okurumuz Şükran Demircigil, dergimizin bir yıllık aboneliğini kazandı.

Hiçbir karşılık beklemeden jüri üyesi olmayı kabul eden değerli edebiyat insanları Fazilet Makastar ile Hüseyin Sarıoğlu’na şükranlarımızı sunuyoruz.

Ödül alan yazıyı aşağıda bulacaksınız.

Rasim Gözütok, Editör

.

HAVVA’NIN HASTALIĞI

BEN BU ÖYKÜYÜ YALNIZCA BİR OKUR OLARAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA BEŞ YILLIK BİR EDEBİYAT ÖĞRETMENİ OLARAK DİKKATLE OKUDUM VE GENELDE SEVDİM.

CÜMLELERİN OKUYANI İÇİNE ALAN BİR SADELİĞİ VAR. FAKAT BU SADELİK BİRAZ AŞIRI OLMUŞ, BU YÜZDEN SANKİ BU SATIRLARI BİR ÇOCUK YAZMIŞ GİBİ DURUYOR, BU DA ÖYKÜYÜ ZAYIFLATIYOR.

AYRICA ÖYKÜDE YALNIZCA OLAYLAR ANLATILIYOR, HİÇ DUYGU YOK. BU DURUM BANA BİR KUSUR GİBİ GELDİ. MADEMKİ ORTADA BİR HASTA VAR, HEM DE BU HASTA BİR ÇOCUK, İNSANLARIN ÜZÜLMESİ GEREKMEZ MİYDİ? YAZAR BUNU VERECEĞİNE OLUP BİTENLERİ RUHSUZ BİR ŞEKİLDE ANLATMAYI TERCİH ETMİŞ. BEN ÖYKÜNÜN NOTUNU BU NEDENLE BİRAZ KIRDIM. HELE NEDİR O SİVİLCE MESELESİ? İNSANI İĞRENDİRİYOR.

BENCE KİŞİLER DAHA İYİ TASVİR EDİLMELİYDİ, GÖRÜNÜŞLERİ, KIYAFETLERİ FİLAN ANLATILSA SAHNE GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE CANLANACAKTI. AMA MEVCUT ANLATIM DA FENA SAYILMAZ.

SON PARAGRAFTA ANNE “NE PİŞİREYİM SANA?” DERKEN BELLİ Kİ YEMEK İSMİ SORUYOR. BUNA RAĞMEN HASTA ÇOCUĞUN ÇORBA, FASULYE GİBİ YEMEKLER YERİNE BAKLAVA İSTEMESİ BİRAZ GARİP DURUYOR.

OLAYLARIN SÜRÜKLEYİCİLİĞİNİ BEĞENDİM, NELER OLACAK DİYE MERAK EDİYORUZ. ANNE İLE BABANIN ŞEFKATLİ YAKLAŞIMI, DOKTORUN İŞİNİ DÜZGÜNCE YAPMASI, VB. OKURA OLUMLU DAVRANIŞ ÖRNEKLERİ OLARAK SUNULUYOR. HELE SON CÜMLEDE HASTANIN ÖLMEYİP DÜZELMESİ, OKUYANA UMUT VERMESİ BAKIMINDAN İYİ OLMUŞ. AİLENİN VE TIBBIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ BU ŞEKİLDE OKURA AKTARILIYOR VE EDEBİYATIN TOPLUMU EĞİTME VAZİFESİ YERİNE GETİRİLMİŞ OLUYOR.

SONUÇ OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM: ÜZERİNDE ÇALIŞILIRSA BU METİN DAHA İYİ BİR ÖYKÜ HALİNE GELEBİLİR. AMA BİR BÜTÜN OLARAK BU HALİYLE DE BENDEN GEÇER NOT ALDI.

ŞÜKRAN DEMİRCİGİL

.

Derginin haziran sayısının (No: 18) dördüncü sayfasında yarışmayla ilgili şöyle bir açıklama buldum:

.

Değerli okurlarımız,

Öykü değerlendirme yarışmamızla ilgili bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde aldığımız bir mektupta yarışma konumuz olan Hasta Çocuk Havva adlı çok kısa öykünün ünlü bir yazara ait olduğu iddia ediliyor ve o ünlü yazarın varisi olduğunu belirten mektup sahibi telif hakları yasasına uymadığımız için hakkımızda dava açacağını bildiriyordu.

Bunun üzerine edebiyat dünyamızın duayenlerinden Prof. Dr. Mahmut Keskinöz’den bu konuda bilirkişi olmasını ve durumu açıklığa kavuşturacak bir rapor yazmasını rica ettik. Sağ olsun, Üstat bizi kırmadı ve aşağıdaki raporu kaleme aldı.

.

“HASTA ÇOCUK HAVVA” HAKKINDA

BUZUL ÇAĞI ADLI EDEBİYAT DERGİSİNİN 15. SAYISINDA BİR YARIŞMA VESİLESİYLE YAYIMLANAN “HASTA ÇOCUK HAVVA” ADLI ÇOK KISA ÖYKÜ İLE BU METNİN ÇALINTI OLDUĞUNU İDDİA EDEN MEKTUBUN EKİNDE GELEN “HAVVA” ADLI ÖYKÜ OKUNMUŞ VE KARŞILAŞTIRILMIŞTIR.

BULGULARIMIZ ŞÖYLEDİR:

(1) “HASTA ÇOCUK HAVVA”, “HAVVA”DAN ÇOK DAHA KISADIR.

(2) “HAVVA” ADLI ÖYKÜNÜN SON İKİ PARAGRAFI İLE “HASTA ÇOCUK HAVVA” ARASINDA BAZI BENZERLİKLER GÖZE ÇARPMAKLA BİRLİKTE İKİ METNİN FİNALİ BİRBİRİNDEN TAMAMEN FARKLIDIR. ŞÖYLE Kİ, ÖYKÜNÜN KAHRAMANI “HAVVA”NIN SONUNDA ÖLDÜĞÜ HALDE “HASTA ÇOCUK HAVVA”DA İYİLEŞMEKTEDİR.

SONUÇ OLARAK, ARADAKİ ÖNEMLİ FARKLAR DİKKATE ALINDIĞINDA DERGİDEKİ METNİN ÇALINTI OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

PROF. DR. MAHMUT KESKİNÖZ

ASİTANE ÜNİVERSİTESİ

EDEBİYAT KÜRSÜSÜ ÖĞR. ÜYESİ

.

Buzul Çağı’nın Temmuz sayısında (No: 19) Rasim Gözütok’un genç edebiyat öğretmeni Şükran Demircigil ile yaptığı bir söyleşi yayımlanmış. Çalıntı öykü iddiası ile ilgili herhangi bir not yok, ancak ikinci sayfada maddi zorluklar nedeniyle derginin kapandığı, artık basılamayacağı yazılı.

Sonraki ayların gazete ve dergilerini taradıysam da “Hasta Çocuk Havva” hakkında açılmış bir dava haberine rastlayamadım. Fakat yakın tarihli bir dergide bulduğum “Şükran Demircigil Gözütok” imzalı öyküde şöyle bir dipnot vardı:

.

YAZAR ON BEŞ YILDIR EDEBİYAT ÖĞRETMENLİĞİ YAPMAKTADIR. EVLİDİR VE İKİ ÇOCUK SAHİBİDİR.

.

Caner Fidaner

Reklamlar

04/11/2015 - Posted by | Çok kısa öyküler | ,

2 Yorum »

  1. 🙂

    Yorum tarafından Funda Turper | 05/11/2015 | Cevapla

  2. Benden de 🙂

    Yorum tarafından canerfidaner | 05/11/2015 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: