Caner Fidaner'den

Dillerin ayırdığını, sözcükler birleştirir

Bir Broşür: AZİZ YUNEROS’UN KABRİ

MonkSsAkçabul’u Güzelleştirme Vakfı’nca hazırlanmış, Belediye ve Kaymakamlık tarafından gözden geçirilmiş ve tasdik edilmiştir.

Güzel Akçabul’umuza hoş geldiniz. Aziz Yuneros’un Kabri’ni (Kızıl Kule) görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ömrü boyunca “bir lokma bir hırka” felsefesini şiar edinmiş bu büyük insanın kabrini ziyaret için her yıl binlerce misafir kasabamızı şereflendiriyor. 

Aziz Yuneros, her zaman israftan ve bâtıldan kaçınmıştır. Düz bir harmaniden başka giysisi olmamış, istavroz dışında takı kullanmamış, sofrasında yalnızca su, ekmek ve mütevazı bir katık bulunmuştur. Müritlerin kaydettiğine göre, hastalanıp yatağa düştüğünde vasiyet olarak şunları söylemiştir:

“Beni mukaddes addetmeyin, ben hepiniz gibi bir âdemoğluyum. Öldüğümde bana türbe yapmayın. Mezarım toprak kalsın. Nişane niyetine baş tarafıma bir kaya parçası koyun, yeter. Üzerimde çatı olmasın ki insanlar mezarımı ibadethaneye çevirmesinler. Baş ucumda ağaç olmasın ki hastalar, dertliler medet diye dallara çaput bağlamasınlar.” 

Kasabaya girerken yolun hemen sağındaki Define Tepesi’nde çatısız bir kule dikkat çeker. Gün batımında parlak kırmızı renkte göründüğünden “Kızıl Kule” diye anılan silindir şeklindeki bu yapının içinde sadece Aziz’in toprak mezarı ile düz bir kaya parçasından ibaret mezartaşı bulunmaktadır.

.

TARİHÇE

Yuneros MS 4. yüzyılda yaşamış, 6. yüzyılda Aziz ilan edilmiştir. “Her insan kendi kendine yeter, muktedire kul olma.” dediği için yaşadığı sürece hem hükümdarlarla, hem de zamanın dini liderleriyle ters düşmüş, hayatının büyük kısmını inzivada geçirmiştir. Takipçilerine salık verdiği şeyler arasında yılın herhangi bir döneminde, bir hafta süreyle güneşin doğuşundan batışına kadar sadece su içmek ve bir şey yememek vardır. Bugün pek çok kişinin benimsediği bu âdete “Aziz Yuneros orucu” denmektedir. Her yıl, Aziz’e daha yakın olmak için bu orucu kasabamızda tutmak isteyen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktayız.

Tarihçi Anna Komnena’nın yazdığına göre İsauryalı hanedanından İmparator Leo III, Aziz Yuneros’u babaannesinden dinlemiş ve Aziz’e hep hayranlık duymuştur. Tahta çıktığında ilk iş olarak onun kabrini ziyaret eden İmparator daha sonra mezar kaybolmasın diye Kızıl Kule’yi yaptırmış, Aziz’in vasiyetine uygun olarak kulenin tepesini açık bıraktırmış ve dallarına dilek çaputları bağlanmaması için mezarın civarındaki ağaçları söktürmüştür.

“Süslü Aleks” olarak bilinen İmparator Aleksos II (10. yüzyıl), “Bu yüce kişinin ebedî istirahatgâhı da yüce olmalı, görenlerin gözlerini kamaştırmalı.” diyerek kuleyi altınla kaplatmış ve bir karakol kurarak tepeyi korumaya almıştır. Ancak 11. yüzyıldaki ayaklanmalar sırasında kulenin altın kaplamaları ortadan kaybolmuştur.

.

BUGÜN

Akçabul’un en işlek yeri olan Altın Saray Alışveriş Merkezi’nin giriş kapılarının önünde, açık otopark tarafındaki çiçek tarhına Aziz Yuneros’un bir büstü dikilmiştir. Anıtın kaidesine Aziz’in en ünlü sözlerinden biri kazınmıştır: “Ben fazla yersem birileri aç kalır, ben biriktirirsem birilerinden eksiltmiş olurum.”

Belediye her Mayıs ayında lise öğrencileri arasında, AVM girişindeki bu sözü konu alan bir kompozisyon yarışması düzenler. Azla yetinmeyi salık veren bu öğüdü en iyi açıklayan yarışmacılar ödül olarak cep telefonu,  kredi kartı hesabı ve hediye çeki kazanmaktadır.

Kasabanın oteller bölgesinden, üzerinde Kızıl Kule’nin bulunduğu Define Tepesi’ne otobüs, dolmuş veya taksi ile gitmek mümkündür. Özel aracıyla gelenler Malikâneler Caddesi’nden geçerek kolayca Kule’ye ulaşabilirler.

Tepedeki alış veriş merkezinde hatıra eşyalar satan dükkanlar, kafe ve restoranlar ile çeşitli markaların mağaza ve korner’larını bulabilirsiniz. Dükkanlardan, Aziz’i elinde yavan ekmeğini tutarken gösteren biblolardan satın alabilirsiniz. Bu figürlerin muhtelif boylarda altın, gümüş ya da bronzdan yapılmış olanları vardır. Yuneros’un harmanisinden ilham alınarak çizilmiş ve ünlü markaların imzasını taşıyan giysiler vitrinleri süslemektedir.

Kızıl Kule’nin arka tarafında adak kesim yerlerini ve çok sayıda kişiye adak yemeği vermeye müsait büyük yemekhaneyi görebilirsiniz. Aynı yerdeki geniş otopark vakfımız tarafından işletilmektedir.

Define Tepesi dahil kasabanın her yerinde cep telefonları problemsiz olarak çalışmakta olup konaklama tesisleri, lokanta ve kafeler ile meydanlarda belediye tarafından ücretsiz wi-fi hizmeti sunulmaktadır.

.

AZİZ YUNEROS ORUCU

Aziz Yuneros orucu tutmak isteyenler Akçabul’un içindeki otellerde kalabilirler ya da Malikâneler Caddesi’nin girişindeki beş yıldızlı Hotel Platin Palace’ı tercih edebilirler. “Her şey içinde” konseptiyle çalışan bu lüks tesiste bir haftalık “oruç paketi” uygulaması sunulmaktadır. Bu pakette, lüks odalarda konaklamaya ek olarak şunlar da vardır:

– “Gün doğmadan” kahvaltısı (Oruç öncesi öğün): Açık büfede sunulan ve tamamı doğal ürünlerden oluşan kırk çeşit yiyecek.

– Kızıl Kule’ye gün boyu mekik (“shuttle”) servisler.

– Gün batımından sonra akşam yemeği (Oruç sonrası öğün): Çorba çeşitleri, salatalar, ara sıcaklar, ızgara büfesi, kebaplar, zeytinyağlılar, her çeşit meşrubat, tatlı ve meyveler.

– Gece yarısı öğünü: İşkembe çorbası, hamburger çeşitleri, sucuk ekmek.

Ayrıca her öğünde “Aziz Yuneros lokması” olarak bilinen ve elle kırılıp parçalanması adet olan kuru taş fırın ekmeğinden bulabilirsiniz.

Vakfımızın da ortağı olduğu Hotel Platin Palace’ın bu bir haftalık paket programını, erken başvuruyla indirimli olarak ve taksitle satın alabilirsiniz. Oteldeki diğer imkân ve faaliyetlerden yararlanma fırsatı da dahil olmak üzere bir kişi için fiyatlar 2,500 Avro’dan başlamaktadır. Günlük dualar ve dini danışmanlık fiyata dahil olup adak yemeği organizasyonu opsiyoneldir. Ayrıntılı bilgi için Vakfımıza veya Hotel Platin Palace’a baş vurabilirsiniz.

.

SON SÖZ

Akçabul Kasabası, yüzyıllar önce insanoğluna alçakgönüllü olmayı, azla yetinmeyi, hırstan, açgözlülükten, başkalarının hakkını yemekten uzak durmayı öğütlemiş Aziz Yuneros’un himayesinde, yıldan yıla gelişmektedir.

Sizleri de bu büyük âlimin fikir ve tavsiyelerinden fayda bulmak üzere Akçabul’un ruhani ortamına davet ediyoruz.

.

Caner Fidaner

16/11/2015 - Posted by | Çok kısa öyküler | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: